Kişisel Site

Rahim Filmi (HSG) Nedir ? Nasıl Yapılır ?

15 Şubat 2011 | Yazar: admin | Henüz yorum yapılmamış | Görüntülenme

Rahim filmi olarak bilinen uygulama,aslında rahimin iç yapısını ve tüplerin durumunu incelemeyi sağlayan bir röntgen metodudur.

Rahim filmi basit olarak şöyle anlatılabilir:Röntgen makinesi tarafından fark edilebilen bir sıvı rahim içine basınçlı bir şekilde gönderilir. Bu sıvı gönderildiği bölgede gezinirken ,tüpler ve rahim içi istenen anlarda gözlemlenir ve röntgenleri çekilir.

Herhangi bir sorun olmayan bir bayanda sıvı verildikten sonra rahim içi dolar ve buradan tüplere geçiş olur.Son durak karın boşluğudur.

Rahim filmi HSG olarak ta bilinmektedir ve HSG yapılmadan kısırlık teşhisi koyulamaz. Herhangi bir tıkanıklığın olup olmadığı HSH sayesinde öğrenilebilmektedir.

Rahim filmi çektirmek on beş dakika civarlarında süren bir operasyondur. Rahime sıvı verilmesi,röntgenin çekilmesi ve teşhis aşamalarından oluşur.

Rahim filmi çektirmek,epeyce zahmetli ve ağrılı bir durumdur. Rahim içine sıvı belirli bir güç ile yapıldığından ,bu durum kasılmalar meydana getirebilir. Genellikle önerilen genel anestezi altında bu işlemin yapılmasıdır. Böylece hem tüplerde kasılmadan dolayı oluşabilecek spazmdan da korunulmuş olur ve gereksiz acı çekilmemiş olur.
Rahim filmi çektirirken hijyen çok önemlidir. Oluşabilecek enfeksiyonlar antibiyotik kullanılarak aza indirelebilir. Çok ama çok az görülen rahim delinmesi olayları da görülebilir. Alerjik vakalarda son yıllarda gözlemlenmektedir.

Rahim filmi çektirmek için en uygun zaman ,muhtemel bir hamileliğe zarar verilir düşüncesi ile adet kanamasının bitiminden bir iki gün sonradır.

Ayrıca şöyle bir durum daha vardır. Rahim filmi çektiren bayanlar,tedavi görmeden bir sonraki ay hamile kalabilmektedirler. Bunun sebebi ise basınçla verilen suyun tüplerdeki yapışıklığı açması ve verilen sıvının mikrop kırıcı özelliğinin olmasıdır. Uzun süre bebek isteyip ,sahip olamayan çiftler HSG den sonra bebek sahibi olabilmektedirler ve bu bir söylenti değil,yukarı da bahsedilen durumlardandır.

Rahim filmi uygulandıktan sonra az miktarda lekelenme görülebilir. Hafif bir bel çevresi ve kasık ağrısı görülebilir. Eğer ateşiniz çıkarsa,enfeksiyondan şüphelenin ve derhal doktorunuza gidin.

Rahim filmi çekildikten 1-2 gün içinde cinsel ilişkiden kaçınılmalıdır.

Benzer Konular:

  1. RAHİM FİLMİ NEDİR (HSG)
  2. Diş filmi çektirmeyin
  3. Düşük Nedir ?
  4. Normal doğum nedir?
  5. Tüp Bebek Tedavisi Nedir ?

Benzer Yazılar

yumurtlama-gunuovulasyon-tarihi-nasil-anlasilir-_1[1]
Hamile kalmak için en uygun olan an yumurtlamaya başladığınız andır. Bu günden itibaren gün aşırı birlikte olursanız hamile kalma olasılığınız artar. Yumurtlama gününü tespit etmenin en kolay yolu şudur: Ovulasyon günü her kadına göre değişir. Bunu anlamak için bazal temperatür denen bir ölçüden y...
kis-hamilesi-olmak-zor-mudur-[1]
Kış mevsimi geldi çattı ve hamileler kış mevsiminde nelere dikkat etmeli kısaca bahsetmek istedim. Çünkü hamilelik döneminde ilaç kullanımı en aza indirgendiği için hasta olmamak en iyisi galiba. Öncelikle kış mevsiminde grip ve nezle çok yaygın olarak yakalanan bir hastalıktır. Zayıf bir bünyeye sahipsen...
hamile-iken-hangi-tur-muzikler-dinlenmelidir-[1]
Hamilelik döneminde annenin yükü gittikte artacaktır. Dolayısı ile daha çok enerji sarf edecektir. Bunun sonucunda da daha çabuk yorulacak,her şeye daha çok tepki verecektir. Böyle olduğu zamanlarda anne için hafif müzik çok iyi gelecektir. Hafif müzik son derece rahatlatıcı bir müzik çeşididir. Bu konuda çok faz...

Yorumlar