Kişisel Site

Hamile Olduğumu Nasıl Anlarım

3 Şubat 2011 | Yazar: admin | Henüz yorum yapılmamış | Görüntülenme

Kadının hamile olduğunu düşündürecek bazı bulgular vardır ; Daha önce düzenli adet gören sağlıklı kadınlarda beklenen adetin görülmemesi gebelik yönünde önemli bulgulardandır. Fakat adet görmemek hiçbir zaman tek başına gebeliğin kesin olduğunu göstermez. Psikolojik ve sosyal şartlar, iklim ve yer değişiklikleri adetin aksamasına neden olabilir. Ayrıca hormonal bozukluklarda ve ağır hastalıklarda da adet düzensizlikleri olabilir.

Bulantı-Kusma : Genellikle gebeliğin 2-12. haftalarında gözlenir. Gebelerin yaklaşık % 50-60′ında bulantı-kusma görülür. Sıklıkla bulantı sabah uyanıldığında çok şiddetlidir ve gün ilerledikçe azalır.

Mesanede Duyarlılık Artışı : Gebeliğin başında büyüyen uterus mesaneye bası yapar. Mesane duyarlılığı artar. Kapasitesi azalır. Sık idrara çıkılır. Bu belirti gebeliğin 2.devresinde azalır. 3. trimesterde fetal baş pelvise inince yeniden başlar.

Yorgunluk : Erken gebeliğin sık rastlanan ve bazen çok şiddetli olan belirtisidir. Yorgunluk, yapılan işle orantısızdır. Genellikle 20. haftadan sonra geçer.

Fetal Hareketlerin Algılanması: Genellikle Multiparlarda 16-18. haftalarda, primiparlarda, 18-20. haftalarda gebe tarafından fetal hareketler hissedilir.

Benzer Konular:

  1. Hamilelikte Utandıran Anlar…
  2. Hamile Olduğumu Nasıl Anlarım
  3. hamile olduğu şüphesini taşıyan birinin hamile olduğunu anlamaması mümkün mü?
  4. Viagra içti ikiz annesi oldu!..
  5. Hamile İken Adet Görmek, Üstüne Görmek
Etiketler :

Benzer Yazılar

Yorumlar


Hamile Olduğumu Nasıl Anlarım

1 Ocak 2011 | Yazar: admin | Henüz yorum yapılmamış | Görüntülenme

En Bilinen Hamilelik Belirtileri Şunlar Olabilir…

1. Adetin gecikmesi
2. Mide bulantısı ve kusma
3. Sık idrara çıkma
4. Halsizlik
5. Karın içerisinde kanat çırpma gibi bir duygunun yaşanması
6. Göğüslerde yapısal ve görüntüsel olarak değişiklik..
7. Vaginal olarak görülen mukoza renk farklılığı
8. Vücudun bazı yerlerinde görülen renk değişimleri(ilk dikkat çeken yer göğüs uçları)

9. Aşerme ve sinirsel gerginlikler

Adetin Gecikmesi
Daha önceki zamanlarda düzenli olarak adet gören sağlıklı kadınlarda vakti geldiği halde olmaması hamilelik yönünde önemli göstergelerden biridir.
Fakat bu gecikme tek başına hamileliğin kesin olduğu anlamına gelmez. Psikolojik ve sosyal şartlar, iklim ve yer değişiklikleri adetin gecikmesine neden olabilir.

Ayrıca  ağır enfeksiyon rahatsızlıkları ya da diyabet, ve diğer birtakım hormonal hastalıklarda da bu gecikme yaşanır(Basedow hastalığı, miksödem, akromegali, Addison). Çocuk emziren kadınların yüzde 80′ inde adet gecikmesi vardır.

Az da olsa henüz hiç adet görmemiş puberte çağındaki bir çocukta, bir süredir menopozda olduğu bilinen kadında da gebelik olabileceği göz önünde bulundurulmalıdır.

Bunların aksine gebe olduğu halde adet gören kadınlar da vardır.

Mide Bulantısı Ve Kusma
Genellikle hamileliğin 2-12. haftalarında gözlenir. Gebelerin yaklaşık % 50-60′ında bulantı-kusma görülmektedir. Genellikle bulantı sabah uyanıldığında çok şiddetlidir ve gün ilerledikçe azalma eğilimine girer. Gebelik sırasında hastanın değişen vücut sisteminin değişik durumunun, endokrin bezlerin bulantı – kusmada paylarının olduğu düşünülmektedir.

Hamilelikte ayrıca tükürük salgısında artış (hipersalivasyon) ve ağızda aşırı sulanma (pitiyalismus) mevcuttur.

Sık İdrara Çıkma
Hamileliğin başında büyüyen pitiyalismus idrar kesesine baskı uygular. Mesane duyarlılığı bu şekilde artar. Kapasitesi azaldığı için sık sık idrara çıkılır. Bu belirti hamileliğin 2.döneminde azalır. 3. dönemde fetal baş pelvise inince yeniden başlar.

Halsizlik
Erken gebelikte sık görülen ve bazen çok etkili olan belirtisidir. Halsizliğin, yapılan işle alakası yoktur. Genellikle 20. haftadan sonra etkisi azalır.

Karın İçerisinde Kanat Çırpma Gibi Bir Duygunun Yaşanması
Genellikle Multiparlarda 16-18. haftalarda, primiparlarda, 18-20. haftalarda hamileler tarafından fetal hareketler hissedilir. Bu karının içinde kanat çırpılmasını andıran bir duygu olarak tarif edilir. Bu hareketlerin şiddeti giderek yükselir. Bu hareketlerin anne tarafından algıladığı ilk ana “CANLANMA” denir.

Göğüslerde Yapısal ve Görüntüsel Olarak Değişiklik..
İlk adet gecikmesinden bir süre sonra memelerde dolgunluk, duyarlılık, karıncalanma hissedilebilir. Hamilelik süresince her zaman olan meme değişimleri, meme dokusunun hormonal uyarısıyla ilgilidir, ama hemen adet öncesinde de aynı belirtiler görülebilir. Nadiren yüksek prolaktin düzeylerinin varlığında memelerde gebeliktekini andıran değişimler olabilir.

Vaginal Olarak Görülen Mukoza Renk Farklılığı
Damar genişlemesinden dolayı gelişen kan göllenmesi nedeniyle vulva, vajina ve servikste mavimtırak bir renk görülür..

Vücudun Bazı Yerlerinde Görülen Renk Değişimleri(İlk Dikkat Çeken Yer Göğüs Uçları)
Gebelerin yaklaşık %90′ında, stria gravidarum olarak adlandırılan gerilme çizgileri ortaya çıkar. Bu olay deri altı ve deri ile ilgilidir. Deri dokusunun elastik lifleri birbirinden ayrılır, altında bulunan ve damardan zengin tabaka kolayca görülür. Gebelerin yalnızca %10′unda gözlenmez. Gebelikten sonra da beyaz inci sedef gibi izler bırakırlar. Gebelikte vücudun belli bölgelerinde görülen renk artışı (pigmentasyon) en fazla göğüs uçları, yüz, karın ve dış genital organlarda görülmektedir. Göbekle pubis arasında uzanan çizginin koyulaştığı görülür. Ayrıca vücuttaki diğer operasyon izlerinde de pigmentasyon artışı görülebilir.

Alın-yanak-ağız etrafında kirli kahverengi lekeler kadının yüzüne maskelenmiş bir görünüm kazandırır ve kloazma gravidarum denir (Gebelik maskesi).

Aşerme Ve Sinirsel Gerginlikler
Hamile kadında yemek yeme isteğiyle ilgili ve hamilelikten önceki durumuna uymayan farklılıklar olur. Bazı yemekleri yeme arzusu artar bazı yemeklere karşı iştahsızlık olur. Ekşi, tatlı, tuzlu v.s. isteği artabilir. Gebenin iç-dış dünyasındaki olaylara verdiği tepkiler çocuğu arzu edip etmemesine göre değişiklik gösterir..

Fakat tamamıyla  bu söylediklerimiz kişiden kişiye göre değişebilen belirti ve bulgulardır. Kadından kadına çok  fazla değişkenlik gösterir. Kesin hamilelik tanısı, doktor muayenesindeki kesin bulgular ve laboratuar tetkikleri ile anlaşılabilir..

Bazen hiçbir belirti göremeden de hamile olan kadınlar vardır…

Benzer Konular:

  1. Hamile Kalmak İçin İncir Kürü – Saraçoğlu
  2. Hamile Kalmak İçin Hangi Gün Önemlidir ?
  3. Hamile Kalabilmek İçin Dikkat Edilmesi Gerekenler
  4. Hamile Kalmak İsteyenler İçin Cinsel Hayat ….
  5. Hamile Kalmak İçin Şifalı Bitkiler
Etiketler : , , , , , , , , , , , , , , , , , , , , , , , , , , , , , ,

Benzer Yazılar

yumurtlama-gunuovulasyon-tarihi-nasil-anlasilir-_1[1]
Hamile kalmak için en uygun olan an yumurtlamaya başladığınız andır. Bu günden itibaren gün aşırı birlikte olursanız hamile kalma olasılığınız artar. Yumurtlama gününü tespit etmenin en kolay yolu şudur: Ovulasyon günü her kadına göre değişir. Bunu anlamak için bazal temperatür denen bir ölçüden y...
kis-hamilesi-olmak-zor-mudur-[1]
Kış mevsimi geldi çattı ve hamileler kış mevsiminde nelere dikkat etmeli kısaca bahsetmek istedim. Çünkü hamilelik döneminde ilaç kullanımı en aza indirgendiği için hasta olmamak en iyisi galiba. Öncelikle kış mevsiminde grip ve nezle çok yaygın olarak yakalanan bir hastalıktır. Zayıf bir bünyeye sahipsen...
hamile-iken-hangi-tur-muzikler-dinlenmelidir-[1]
Hamilelik döneminde annenin yükü gittikte artacaktır. Dolayısı ile daha çok enerji sarf edecektir. Bunun sonucunda da daha çabuk yorulacak,her şeye daha çok tepki verecektir. Böyle olduğu zamanlarda anne için hafif müzik çok iyi gelecektir. Hafif müzik son derece rahatlatıcı bir müzik çeşididir. Bu konuda çok faz...

Yorumlar