Kişisel Site

Hamile Kalabilmek İçin Dikkat Edilmesi Gerekenler

27 Aralık 2010 | Yazar: admin | Henüz yorum yapılmamış | Görüntülenme

Jinekologlar, doğurganlık ve hamile kalabilmek için çiftlerin dikkat etmesi gerekenleri Şöyle sıralıyorlar. İşte jinekologların gözüyle soru ve yanıtlarıyla hamile olabilmek için dikkat edilmesi gereken konular…

Her gün ilişki olursa iyi mi olur ?

Artı ya da eksi olarak hiç bir şey olmaz fakat spermin hacmi düşeceği için gün aşırı tavsiye edilir. Çünkü bazı yörelerde her gün ilişkiye giriliyor ve  sağlıklı çocukları dünyaya geliyor. Günlük ilişkiler her zaman sperm sayısını düşürmez fakat önerilen gün aşırı olmasıdır.

İlişkiye çok uzun molalar  vermek spermleri güçlendirir mi?

Çok ara vermek de sağlıklı bir durum olmayıp,sorun çıkarabilir. İki hafta boyunca hiç ilişkiye girmedikten sonra gerçekleşen ilk ilişkide, çıkan sperm sayısı yüksek olabilir fakat spermlerin hareketlilik düşer. Ancak şu da unutulmamalıdır ki; günü geliyor çok ender, hatta yılda bir kez ilişkiye giren insanlar bile çocuk sahibi olabiliyorlar.

Ayın hangi dönemlerinde çiftlerin  şansı daha fazla ?

28 günde bir defa adet gören kadında 14. gün yumurtlama günü olarak bilinir. Dolayısıyla 10. günden sonra gün aşırı ilişki olması, gebelik şansını en çok artıran sistemdir.

Sperm, kadının genital organlarında bir süre yaşayabilmektedir. 14. gün en şanslı gün olarak bilinse de  bazen 20. günlere kadar gebelik kalma şansınız vardır. Bu nedenle takvim metodu ile çalışmak isterseniz bu günlere dikkat etmelisiniz.

Çocuk sahibi olmak isteyen çiftler için  önerilen pozisyonlar var mıdır?

Önemli olan kadının rahminin pozisyonudur. Kadının üstte olduğu pozisyonda hamile kalmak dolayısı ile daha zordur. Hamilelik için kadının kalça altına yastık koyması önerilen bir durumdur.

Pozisyonların önemi fazladır fakat umulmadık pozisyonlarda da hamile kalınabilmektedir,burada ki amaç şansı artırmaktır. Fakat ilişkiden sonra bizim ülkemizde vajinal duş çok yaygın, bunu kesinlikle tavsiye etmiyoruz çünkü enfeksiyona davetiye bir durum bu.

Doğurganlığı artıran yiyecekler var mıdır?

Ölçülü e dengeli beslenmek çok önemlidir. Tek taraflı beslenme kadının yumurtlama hücrelerine oldukça zararlıdır. Bu durum vejetaryenlerde kısırlık oranının yüksek olması ile belirginleşmiştir. Hayvansal proteinlerin de vücuda alınması lazımdır.

Yenilecek gıdalar çok iyi yıkanmalı, sigaradan kullanılmamalıdır. Çünkü günde bir paket sigara tüketenlerin menopozu üç yıl erken meydana gelmektedir, iki paket içenlerin ise bu süre beş yıla çıkmaktadır.

Çiftlerin  ilişki öncesi yapmaması gereken önemli şeyler nedir ?

Çok sıcak banyo veya sauna sperm üretimini azaltır. Çünkü testis ısıya oldukça hassastır. Özellikle sperm sayısı sınırda olan kişilerde çok daha zararlıdır.

Alkolün spermler üzerinde toksit etkisi vardır ve bu çok olumsuz bir durumdur. Vajinal duşu, özellikle hamilelik isteyen bireylerin ilişkilerinden sonra önermiyoruz. En önemlisi rahat ve stressiz bir süreçten sonra birleşmek.

Çocuk sahibi olmak isteyen çiftler ne sıklıkta ilişkiye girmelidirler?

Gebelik için çiftlere haftada iki üç kere ilişkiye girmelerini öneririz. Ama kesin bir sınırlandırma da getiremeyiz, ilişki kendiliğinden ve doğal süreçte gelişmelidir. Sonuçta ilişki sıklığı ile anne baba olma ihtimalinin çok fazla bir ilişkisi yoktur.

Benzer Konular:

  1. Hamile Kalmak İçin Hangi Gün Önemlidir ?
  2. Hamile Kalmak İçin Ne Yapmalıyım
  3. Hamile Kalmak İçin İncir Kürü – Saraçoğlu
  4. Hamile Kalmak İçin Dua
  5. Hamile Kalmak İçin Şifalı Bitkiler

Benzer Yazılar

yumurtlama-gunuovulasyon-tarihi-nasil-anlasilir-_1[1]
Hamile kalmak için en uygun olan an yumurtlamaya başladığınız andır. Bu günden itibaren gün aşırı birlikte olursanız hamile kalma olasılığınız artar. Yumurtlama gününü tespit etmenin en kolay yolu şudur: Ovulasyon günü her kadına göre değişir. Bunu anlamak için bazal temperatür denen bir ölçüden y...
kis-hamilesi-olmak-zor-mudur-[1]
Kış mevsimi geldi çattı ve hamileler kış mevsiminde nelere dikkat etmeli kısaca bahsetmek istedim. Çünkü hamilelik döneminde ilaç kullanımı en aza indirgendiği için hasta olmamak en iyisi galiba. Öncelikle kış mevsiminde grip ve nezle çok yaygın olarak yakalanan bir hastalıktır. Zayıf bir bünyeye sahipsen...
hamile-iken-hangi-tur-muzikler-dinlenmelidir-[1]
Hamilelik döneminde annenin yükü gittikte artacaktır. Dolayısı ile daha çok enerji sarf edecektir. Bunun sonucunda da daha çabuk yorulacak,her şeye daha çok tepki verecektir. Böyle olduğu zamanlarda anne için hafif müzik çok iyi gelecektir. Hafif müzik son derece rahatlatıcı bir müzik çeşididir. Bu konuda çok faz...

Yorumlar