Kişisel Site

Bebek anne karnında acı hisseder mi?

1 Aralık 2011 | Yazar: admin | Henüz yorum yapılmamış | Görüntülenme

Cenin acı hisseder mi? Bu soru, uzun zamandır kürtaj tartışmalarının odağında. İngiliz tıp dergisinin haberine göre, bebek acıyla ancak dünyaya geldikten sonra tanışıyor.

Bebeğin anne karnındaki gelişimine ilişkin hala yanıtlanamamış yüzlerce soru var. Bunların arasında en çok tartışılanlardan biri ceninin acı hissedip hissetmediği. İngiliz tıp dergisinde çıkan bir habere göre, cenin acı hissetmiyor.

Habere kaynaklık eden Birmingham Üniversitesi uzmanlarından Prof. Dr. Stuart Derbyshire, acı hissinin ancak bebek dünyaya geldikten sonra oluşabileceğini savunuyor. İngiliz uzmana göre, acı deneyimi için psikolojik gelişim gerekli. Psikolojik deneyim de ancak bebeğin korunaklı döl yatağı ortamından çıkması ve dış dünyadaki uyarıcılarla etkileşime girmesiyle başlıyor.

Ancak bu yargı kürtaj tartışmalarını sona erdirmek için yeterli değil. Kürtaj karşıtları, bu yargı doğru bile olsa asıl belirleyici olanın “ceninin yaşam hakkı olduğunu” savunuyor.

Prof. Dr. Derbyshire ise, ulaştığı bu sonucun kürtaj dışındaki müdahaleler açısından taşıdığı öneme dikkat çekiyor.

İngiliz uzman, anne adayının geçireceği olası bir operasyon sırasında hasta dışında cenine de ağrı kesici verilmesi uygulamasının annenin hayatını riske attığını belirtiyor ve cenin acı hissetmediği için böyle bir uygulamaya da gerek olmadığını söylüyor.

Benzer Konular:

  1. Bebek anne karnında acı hissetmiyor
  2. Anne ve Bebek Sağlığı
  3. Nurtopu Anne Bebek Sağlığı Programı
  4. Hamileyken anne ne yerse bebek de o gıdaya alışıyor
  5. Mutlu Anne – Mutlu Bebek

Benzer Yazılar

yumurtlama-gunuovulasyon-tarihi-nasil-anlasilir-_1[1]
Hamile kalmak için en uygun olan an yumurtlamaya başladığınız andır. Bu günden itibaren gün aşırı birlikte olursanız hamile kalma olasılığınız artar. Yumurtlama gününü tespit etmenin en kolay yolu şudur: Ovulasyon günü her kadına göre değişir. Bunu anlamak için bazal temperatür denen bir ölçüden y...
kis-hamilesi-olmak-zor-mudur-[1]
Kış mevsimi geldi çattı ve hamileler kış mevsiminde nelere dikkat etmeli kısaca bahsetmek istedim. Çünkü hamilelik döneminde ilaç kullanımı en aza indirgendiği için hasta olmamak en iyisi galiba. Öncelikle kış mevsiminde grip ve nezle çok yaygın olarak yakalanan bir hastalıktır. Zayıf bir bünyeye sahipsen...
hamile-iken-hangi-tur-muzikler-dinlenmelidir-[1]
Hamilelik döneminde annenin yükü gittikte artacaktır. Dolayısı ile daha çok enerji sarf edecektir. Bunun sonucunda da daha çabuk yorulacak,her şeye daha çok tepki verecektir. Böyle olduğu zamanlarda anne için hafif müzik çok iyi gelecektir. Hafif müzik son derece rahatlatıcı bir müzik çeşididir. Bu konuda çok faz...

Yorumlar